SAMSUN 21 °C
En Düşük 13 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
BAŞKAN ALPARSLAN ''ÖZGÜR BASIN TEK HAYALİM''

BAŞKAN ALPARSLAN ''ÖZGÜR BASIN TEK HAYALİM''

03 Mayıs 2017 13:02 ÇarşambaTÜRKİYE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE SINIFTA KALDI

Uluslar arası Gazeteciler Derneği Başkanı Nihat Alparslan” Basın özgürlüğü konusunda Türkiye; Uganda, Tanzanya, Kenya, İtalya, Yunanistan gibi ülkeler arasında geri kalırken, Rusya, İran, Irak, Cezayir, Nijerya, Ethiopia gibi ülkelerle aynı kategoride yer alması bugün düştüğümüz durumu göz önüne sermektedir. Türkiye’de özgür basının gerçekleşmesi tek hayalimdir. Gerçekleşirse halkımızın daha mutlu ve huzurlu yaşayacağını, gizli kalan bilinmeyenlerin gün yüzüne çıkacağına inanıyorum. Dünya Basın Özgürlüğü sıralamasında basın özgürlüğü sadece gazeteciler için değil, bilgilenme ve gerçekleri öğrenme haklarını kullanabilmeleri açısından halk içinde vazgeçilmez özgürlüklerin başında yer almaktadır. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin 10. maddesinde tanımlanan ifade özgürlüğünün, ‘’resmi makamların müdahalesi olmadan kullanılması gerektiği'’ şeklindedir.

İnsan hakları evrensel bildirgesinde ;( Madde 18) ‘’Herkesin düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne hakkı vardır’’ ve

(Madde 19) ‘’ Herkesin düşünce ve anlatım özgürlüğüne hakkı vardır. Bu hak düşüncelerinden dolayı rahatsız edilmemek, ülke sınırları söz konusu olmaksızın, bilgi ve düşünceleri her yoldan araştırmak, elde etmek ve yaymak hakkını gerekli kılar.’’ denilmektedir.

Alparslan ‘’Ne yazık ki ülkemizde her alanda bir korku atmosferi yaratılmış, yüzlerce gazeteci cezaevinde yatmaktadır. Gazeteci halkın yanında olması gerekirken, maalesef bugün medyanın çok büyük bölümü iktidarın yanında yer almaktadır. Basının özgür olmadığı bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Yani basın ne kadar özgürse demokrasi de o denli güçlüdür. Demokrasinin gücü basın özgürlüğü ile ölçülür. Özgür basının uygulandığı ülkelerde halk mutlu ve özgürdür. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın Dünya Basın Özgürlüğü gününü kutluyorum” dedi.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (802) defa okunmuştur.

ETİKETLER

Nihat Alparslan -

SAMSUN - HABERLERİ