SAMSUN 21 °C
En Düşük 13 °C
En Yüksek 22 °C
Karakter Boyutu :
Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile ilgili açıklamada bulundu.

Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile ilgili açıklamada bulundu.

05 Mayıs 2017 13:44 CumaAK Parti Samsun Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Üyesi Hasan Basri Kurt, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya ziyareti ile ilgili açıklamada bulundu.

Suriye’de akan kanın durmasının en önemli önceliklerinin olduğunu vurgulayan Dışişleri Komisyonu Üyesi Hasan Basri Kurt, “Suriye 6 yıldır kanayan bir yaradır. Dünyanın diğer bölgelerinde çocuklar sokaklarda neşe içinde yaşarken, Suriye’de çocuklarımız okullara dahi gidememekte ve hatta ölümle yüz yüze gelmekteler. Bu acı sadece onların değil bizim de ortak acımızdır.” Şeklinde konuştu.

“Suriye 911 km sınırımız olan yıllar yılı birlikte yaşadığımız bir komşu ülkedir. Buradaki feryada sessiz kalmamız mümkün mü ? Çocukların, yaşlıların, kadınların ve masumların kimyasal silahlarla katledilmesine gözlerimizi yumamayız.” İfadelerini kullanan Milletvekili Hasan Basri Kurt, Türkiye’de bugün itibariyle 3 milyon kişinin yaşadığını hatırlattı. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye konusunun nihai çözüme kavuşturulması konusunda hemfikir olunduğunu ekledi.

Türkiye-Rusya-İran garantörlüğünde uygulanan çatışmasızlık sürecinin siyasi çözüm konusunda çok önemli bir fırsat olduğunu belirten Milletvekili Kurt, “Bu fırsat heba edilmemelidir. Garantör ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirmesi elzemdir. Bazı çevrelerin süreci sabote etmeye yönelik çalışmaları cezasız kalmayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in çatışmasızlık sürecinin korunması konusunda hemfikir olduğunu görüyoruz. Suriye krizinin çözümü elbette siyasi süreç neticesinde yoluna girecektir.”

YPG, DAİŞ VE EL KAİDE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR

Suriye’de taşeron örgütlerin savaşı sadece ve sadece terör örgütlerinin işine yaramaktadır şeklinde konuşan Milletvekili Kurt, “Suriye’deki tüm terör örgütleriyle aynı kararlılıkla mücadele etmek, Suriye’nin geleceği ve krizin çözümü bakımında gereklidir. Biz bugüne kadar hiçbir terör örgütü arasında ayrım yapmadan mücadelemizi sürdürdük. YGG, DAİŞ, El Kaide bizim nazarımızda terör örgütleridir ve biri diğerinden daha az zararlı değildir. Bunların tamamı kaostan, kan ve göz yaşından beslenmektedir. Terör örgütlerinin kökünün kazınması herkesin ortak sorumluluğudur.

RUSYA İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin tam olarak normalleşmesi sürecinin bittiğini ve ortak iş birliği sürecinin başladığını belirten Milletvekili Kurt, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in yaptıkları görüşmede Türk-Rus orta vadeli iş birliği programının yerine getirilmesi konularının ele alınarak, özellikle ekonomik açıdan karşılıklı engellerin kaldırılması, ticaret ve yatırım ilişkilerinin güçlendirilmesi konuları istişare edildi.” Açıklamasında bulundu.

Bu elma her derde deva!
Bu haber toplam (662) defa okunmuştur.

SAMSUN - HABERLERİ